Státní zkouška, interní obhajoba a finální obhajoba disertace

Státní doktorská zkouška (I.) a obhajoba disertační práce (III.) jsou v aktuálním doktorského studijním programu religionistiky dvě odlišné události. Státní doktorská zkouška z religionistiky (SDZ) se dle doporučeného studijního plánu koná v 5., nejpozději 7. semestru studia (s přihlédnutím k době případného přerušení). Studenti, kteří nastoupili ještě do starého programu (imatrikulace do PS 2021 včetně), mohou dle vlastní volby vykonat zkoušku a obhajobu buď zvlášť podle parametrů aktuálního programu, nebo dohromady na konci studia.

I. Státní doktorská zkouška

Průběh Státní doktorské zkoušky je závazně popsán v IS MU a měl by být shodný s následujícím rozšiřujícím popisem.

Státní doktorská zkouška z religionistiky (SDZ) se dle doporučeného studijního plánu koná v 5., nejpozději 7. semestru studia (s přihlédnutím k době případného přerušení).

Vstupní podmínkou zkoušky je dokončení studie k odeslání do recenzního řízení (kurz RLDrA09).

Přihlášku k SDZ podává doktorand na začátku semestru prostřednictvím studijního oddělení na předepsaném formuláři. O podání přihlášky informuje školitele a předsedu oborové rady.

SDZ probíhá ústně a sestává z následujících částí:

1) Představení a obhajoba tezí k tématům současné religionistiky ke státní doktorské zkoušce

Doktorand nejpozději deset pracovních dní před konáním SDZ odevzdá emailem prostřednictvím sekretariátu ústavu stručný argumentativní text - teze shrnující hlavní obsah vystoupení.

Teze mají podobu textového souboru v rozsahu 3-5 normovaných stran (5400-9000 znaků včetně mezer a bibliografických odkazů). Musejí být opatřeny nadpisem, jménem a příjmením autora a průběžným poznámkovým aparátem (bibliografická norma není stanovena, doporučujeme nicméně v tomto případě harvardskou, „závorkovou“ normu spíše než poznámky pod čarou).

Teze by měly předkládat tvůrčí stanovisko k aktuálnímu, obecnějšímu religionistickému tématu, které není totožné s tématem disertace. Teze musejí být založeny na jasné a přesvědčivé argumentaci srozumitelné nespecializovanému religionistickému publiku. Neměly by se tedy utápět ve vysoce odborných detailech, nýbrž by měly představit obecnější argumentaci, o níž lze na zkoušce vést kritickou debatu.

Na zkoušce doktorand teze v max. 15 minutách představí. Může při tom využít prezentační software (PowerPoint apod.; ve většině případů to doporučujeme).

Komise hodnotí původnost, kvalitu a přesvědčivost jak písemně odevzdaných tezí, tak i jejich prezentace a následného vystupování v diskusi. Váha této části v celkovém hodnocení zkoušky činí 50 %.

2) Pojednání o konceptech a tématech současné religionistiky

Spolu s tezemi doktorand nejpozději deset pracovních dní před konáním státní doktorské zkoušky odevzdá emailem prostřednictvím sekretariátu ústavu seznam odborné literatury rozdělený do dvou skupin:

• (a) teorie a metodologie religionistiky a
  • (b) zvolená tematická specializace.

Každá z těchto skupin bude obsahovat minimálně pět a maximálně deset knižních titulů (v případě závažného příspěvku může jít i o časopiseckou studii nebo příspěvek ve sborníku) včetně stručných anotací sepsaných doktorandem. S přihlédnutím k tomuto seznamu literatury komise položí dílčí otázku, o které doktorand pojedná; poté následuje diskuse. Váha této části v celkovém hodnocení ústní zkoušky činí 50 %.

II. Interní obhajoba

Interní obhajoba je cvičná obhajoba, která se odehrává přibližně v polovině 7. (resp. předpokládaného předposledního) semestru studia v rámci předmětu RLDrA14 Doktorský seminář V: Interní oponentura a dokončení disertace. Koná se po přijetí pokročilé verze práce školitelem (tedy po úspěšném ukončení kurzu Doktorský seminář IV: Pokročilá verze disertace) a probíhá podobně jako vlastní obhajoba disertační práce, tedy jako konferenční prezentace disertační práce za přítomnosti školitele/ky a interního oponenta/tky, případně dalších přítomných. Po prezentaci následují otázky a diskuse. Kolem data interní obhajoby také doktorand/ka dostává písemnou zpětnou vazbu školitele/lky k disertační práci, kterou poté do data odevzdání finální disertace zapracovává.

III. Obhajoba disertační práce

Obhajoba disertační práce probíhá v samém závěru studia. Doktorand se k ní přihlašuje po splnění studijních povinností prostřednictvím studijního oddělení na předepsaném formuláři.

K odevzdání disertační práce viz Postup odevzdání disertační práce.

Souběžně s přihláškou elektronicky odevzdává tzv. autoreferát (teze disertační práce).

Autoreferát (teze disertační práce)

Autoreferát (teze disertační práce) představují rozšířené shrnutí hlavních výsledků práce.

Ke zpracování autoreferátu využijte předepsanou šablonu (pro česky nebo slovensky psanou disertaci českou šablonu, pro anglicky psanou disertaci anglickou šablonu). Povinnými součástmi autoreferátu jsou (šablona vás navede):

1. česká nebo slovenská anotace včetně seznamu klíčových slov (u disertací psaných česky nebo slovensky);

2. anglický abstrakt včetně anglické varianty názvu a seznamu klíčových slov;

3. vlastní autoreferát, tj. rozšířené shrnutí hlavních výsledků disertace v jazyce práce, o minimálním rozsahu 10 stran ve formátování dle předepsané šablony.

4. seznam literatury (shodný se seznamem literatury v samotné disertaci);

5. seznam publikací doktoranda souvisejících se studiem;

6. seznam dalších vědeckých aktivit (stáže, vystoupení na konferencích apod.).

Odevzdání

Odevzdává se elektronicky jednak studijnímu oddělení, jednak sekretariátu ústavu (sekretariat-reli@phil.muni.cz) souběžně s přihláškou k obhajobě disertační práce nebo po dohodě se studijním oddělením v pozdějším termínu, vždy však nejpozději 10 pracovních dní před konáním zkoušky.

Forma

Viz předepsaná šablona. Minimální rozsah vlastního autoreferátu tezí disertace je 10 tiskových stran. Do tohoto rozsahu se nezapočítávají další povinné součásti (viz obsah).